Jak dobrać odpowiedni ładowacz czołowy?

Jak dobrać odpowiedni ładowacz czołowy?

Ładowacz czołowy należy do rodziny maszyn rolniczych, dzięki którym możliwy staje się ładunek oraz wyładunek różnorodnych materiałów, takich jak piasek, żwir czy też nawozy mineralne. Świetnie sprawdza się także do przeładunków w większych gospodarstwach, ponieważ wykorzystuje się go w procesie przemieszczania buraków oraz ziemniaków. Jego zastosowanie można odnaleźć również w pracach transportowych. Ładowacze czołowe montuje się do ramy ciągników rolniczych.

Choć istnieje wiele różnych typów tego urządzenie, to ładowacz czołowy najczęściej posiada jedno-, dwu-, trój- lub czterosekcyjną konstrukcję. Ten pierwszy typ może być już montowany na ciągnikach, które posiadają moc zaledwie trzydziestu koni mechanicznych. Warto jednak podkreślić, że to nie od siły traktora zależy wydajność, jaką może się pochwalić ładowacz czołowy. Podstawowym kryterium jest bowiem efektywność pompy hydraulicznej oraz wielkość ciągnika. Ten drugi parametr w szczególny sposób decyduje o zawrotności i stabilności całej konstrukcji, a więc także o efektywności i bezpieczeństwie pracy, jaką prezentują ładowarki czołowe.

Bardzo ważny aspektem, jaki należy wziąć pod uwagę, wybierając ładowacz czołowy, jest jego dopasowanie do ciągnika, ponieważ od tego zależy wysokość podnoszenia. Jej wartość podawana przez producentów nie zawsze jest taka, jakiej oczekujemy, ponieważ mierzy się ją do punktu obrotu oprzyrządowania. Warto pamiętać o tej zasadzie podczas wyboru odpowiedniego sprzętu, aby móc kupić go z odpowiednim zapasem wysokości.